Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Geplaatst op 10 april 2025
Het Ministerie van Klimaat en Groene Groei lijkt voor te sorteren op meerdere doorsnijdingen van de Waddenzee. Minister Hermans kiest voor stroomkabels onder de oostpunt van Schiermonnikoog geboord en door het wantij, en een waterstofleiding onder Ameland door. Ook moeten de kabels en leidingen onder kwelders, natuurgebieden en landbouwgebied aan de Groningse en Friese kust door gaan lopen naar de Eemshaven.
De negen natuurorganisaties vrezen dat daarmee herhaaldelijk schade wordt toegebracht aan de natuur. Ze roepen op de aanleg van stroomkabels en waterstoftransportleidingen zo veel mogelijk te bundelen en alternatieve tracés in de oostelijke Waddenzee, door de Oude Westereems en de zogenaamde Tunnelvariant, als volwaardige alternatieven te onderzoeken.
In de gezamenlijke zienswijze aan minister Hermans roepen we op om álle routes die uit het plan-MER mogelijk blijken op een gelijkwaardige wijze te onderzoeken, en daarna pas te kiezen voor het meest milieuvriendelijke alternatief. De oostelijke routes moeten daarbij dus worden betrokken.
De Noordzeelanden hebben besloten hun windparken te verbinden om altijd de beschikking te hebben over zoveel mogelijk groen opgewekte stroom. Dat levert een enorme kostenbesparing op. Onderdeel van deze samenwerking zou wat ons betreft zijn dat ook wordt gezocht naar de meest natuurvriendelijke manier van aanlanden van opgewekte stroom.
Dat is nu niet goed onderzocht. De lepelaars, wulpen, mosselbanken, zeehonden en alle andere soorten die afhankelijk zijn van Schiermonnikoog en de Waddenzee dreigen daar onnodig veel schade door te ondervinden.
De Waddenzee staat al decennia onder druk. De optelsom van bedreigingen zoals visserij, recreatie, delfstoffenwinning, klimaatverandering én aanlanding van windenergie maken dat er veel natuur in de Waddenzee verloren is gegaan en ook in de toekomst nog steeds wordt bedreigd.
Door samen met Duitsland de oostelijke tracés grondig en gelijkwaardig te onderzoeken, kan de minister van Klimaat en Groene Groei daadwerkelijk kiezen voor het meest milieuvriendelijke alternatief en zowel de energietransitie realiseren als de natuur beschermen. Laat groene groei ook echt groen zijn!
De zienswijze van de negen natuurorganisaties is HIER te downloaden.
Deze coalitie tegen onnodige aantasting van de Waddennatuur bestaat naast Natuurmonumenten uit: Waddenvereniging, Vogelbescherming Nederland, Stichting Het Groninger Landschap, It Fryske Gea, Friese Milieufederatie, Natuur- en Milieufederatie Groningen, Stichting De Noordzee en Stichting WAD.
Natuur van wereldklasse, zoals het Waddengebied, moet hoe dan ook beschermd worden. Waarom? Omdat wateren met een rijke visstand een bron van voeding zijn voor vogels én mensen. En omdat vogels en natuur bijdragen aan ons welzijn.
Help je mee?
Het Waddengebied is een van de meest populaire vakantiebestemmingen van ons land. Het is ook het leefgebied van miljoenen vogels. Maar met veel wadvogels gaat het niet goed. Als Waddenliefhebbers maken we het de vogels, vaak onbedoeld, moeilijk.
Dat kan anders!