Navigatie overslaan

Live

Steenuil

Live

Vijver

Live

Kerkuil

Live

Slechtvalk

Live

Bosuil

Live

Torenvalk

Live

Visarend

Live

Boerenlandvogels

Live

Zeearend

Binnenkort

Ooievaar

Binnenkort

Koolmees

Binnenkort

Merel

Toon alle blogs & vlogs
Ronald Harxen / Fred van Diem

Door Ronald van Harxen
Voorzitter werkgroep STONE

Zijn er voldoende muizen?

Ronald van Harxen, STONE | zondag 9 maart 2025 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 67x

De vraag die ieder jaar weer boven de markt hangt: zijn er voldoende muizen? Ik vermoed dat het een van de meest gestelde vragen in de chat is. Begrijpelijk, het aantal muizen bepaalt immers voor een belangrijk deel het broedresultaat. Niet alleen van steenuilen, maar van alle muizenliefhebbers.

Uiteraard bedoel ik dan liefhebbers in culinaire zin. Afgelopen broedseizoen was het op veel plekken kommer en kwel in muizen- en dus uilenland. Door de vele regenval en de hoge waterstanden moesten veel veldmuizen een goed heenkomen zoeken en waren ze een makkelijke prooi voor een breed scala aan muizeneters. Maar ja, de koek kan maar eenmaal gegeten worden en op is op. Daarnaast zal een substantieel verdronken zijn voordat ze een nieuw onderkomen vonden. Bosmuizen waren sowieso al schaars vanwege het geringe aantal eikels, beukenootjes en hazelnoten in het voorafgaande najaar.

En dit jaar?

Maar dat was vorig jaar. Hoe staan de zaken er dit jaar voor? We hebben nog geen muis binnen zien komen. Moeten we ons zorgen maken? Vooropgesteld, het is nog te vroeg om met zekerheid iets te kunnen zeggen. Gevangen muizen worden in dit stadium buiten de kast opgepeuzeld en nog niet naar de huis meegenomen. De tijd van bruidsschatten overhandigen is nog niet aangebroken zodat ook het ontbreken daarvan niets zegt.

Gewichtige dames

Toch hebben we indruk dat er (flink) meer muizen zijn dan vorig jaar. Dat baseren we vooral op de voorjaarsgewichten van de vrouwen die we tijdens de wintercontrole in handen hebben gehad. 28 vrouwen wogen gemiddeld 217 gram, een kleine 10 gram meer dan het gemiddelde over de afgelopen jaren. 6 daarvan wogen 230 gram of meer. De zwaarste tikte zelfs de 250 gram aan. Dat kan twee dingen betekenen (gewicht is immers altijd het saldo van de energie die erin en die eruit gaat): of ze hebben meer dan genoeg te eten, of ze hebben te weinig beweging gehad. 

Ging de liefde door de maag?

Nu hebben we ze niet nauwkeurig in de gaten gehouden de afgelopen weken en wil ik dat laatste niet per se uitsluiten, maar ik vermoed dat de eerste oorzaak net iets waarschijnlijker is: genoeg te eten. En dat betekent genoeg muizen. 15 mannen wogen gemiddeld 199 gram, fors minder, maar wel vergelijkbaar met andere jaren. Wat theoretisch dus zou kunnen, is dat zij een deel van hun muizen hebben moeten afstaan aan hun eaga. Leer mij ze kennen die vrouwen. De liefde gaat immers altijd door de maag, en dat werkt twee kanten op!


STONE

Steenuilenoverleg Nederland (STONE) is een landelijke werkgroep die steenuilenbescherming en -onderzoek coƶrdineert, stimuleert en faciliteert. Daartoe wordt samengewerkt met relevante binnen- en buitenlandse, professionele en vrijwilligersorganisaties. STONE is een vrijwilligersorganisatie, zonder betaalde krachten. Bezoek de website van STONE


Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Steenuil Alle Beleef de Lente blogs